Zasady projektowania łazienek cz. 2

KABINA PRYSZNICOWA

Minimalną powierzchnią kabiny prysznicowej niezamkniętej jest 0,9 m,2 natomiast zamkniętej ścianami 1,5 m2 przy szerokości 0,9 m. Takie wymiary kabin prysznicowych są stosowane gdy do dyspozycji jest niewielka powierzchnia. W domach, w których stworzono salony kąpielowe często prysznic zajmuje bardzo dużo miejsca zarówno ze względów estetycznych jak i praktycznych, gdy zostaje wyposażony w specjalne natryski, deszczownice. W osobnej kabinie ustępowej zalecane jest montowanie umywalki i pozostawienie przed nią powierzchni 0,6 m na 0,9 m dla swobodnego korzystania z niej.

usytuowanie łazienkiUSYTUOWANIE ŁAZIENKI

Jedną z podstawowych zasad dotyczących usytuowania łazienki w domu jest wykorzystanie jednego pionu kanalizacyjnego dla wszystkich pomieszczeń. Jest to bardzo ważna zasada ze względów ekonomicznych. Zaletą jest także lepsze odprowadzanie nieczystości z kanalizacji, a co za tym idzie brak problemów z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się do pomieszczeń. Zlokalizowanie łazienek po stronie północnej budynku, w pobliżu sypialni zwiększa komfort użytkowników. Dzieje się tak z powodu dostosowania wnętrza do pewnego cyklu czynności następujących po sobie. Dla wygody właścicieli zwykle projektuje się sypialnię połączoną z łazienką i garderobą oraz wydzielonym kącikiem do robienia makijażu. Taka przestrzeń spełnia potrzeby mieszkańców, którzy wstając z łóżka mają bezpośredni dostęp do prysznica, szafy i kosmetyków. Dzięki temu zaoszczędzają czas, a ich najbardziej prywatna przestrzeń jest oddzielona od reszty domu.

004_03133_00PRZESTRZEŃ W ŁAZIENCE

W łazienkach bardzo ważne jest dobre rozplanowanie przestrzeni, która umownie dzieli się na trzy strefy kąpielową, umywalkową i sanitarną. Sanitarna powinna być oddzielona o dwóch pozostałych jednakże wszystkie trzy mają tworzyć jedną, spójną całość. W bardzo wielu domach rozdziela się część kąpielową i sanitarną na dwa osobne pomieszczenia. Wynika to z kilku przyczyn. Rodziny powyżej pięciu osób, zamieszkujące wspólnie korzystają z takiego rozwiązania dla zaoszczędzenia czasu, szczególnie gdy w domu przewidziano jedną wspólną łazienkę dla wszystkich domowników. W piętrowych domach zwykle część kąpielowa przeniesiona jest na wyższe kondygnacje jako bardziej prywatna, natomiast sanitarna znajduje się także na parterze, przy pokoju dziennym i jadalni, jako pomieszczenie do dyspozycji gości. Często podzielenie łazienki jest również wynikiem prywatnych preferencji właściciela i jego wyobrażenia o higienie. W dużych nowoczesnych domach najczęściej znajduje się kilka osobnych łazienek o różnych funkcjach. Zwykle projektuje się łazienkę dostępną z korytarza służącą np. dzieciom, salon kąpielowy przyłączony do głównej sypialni wyposażony w wannę, osobną łazienkę dla gości z kabiną prysznicową. W Polsce do niedawna pojawiała się dodatkowa funkcja łazienki, w której umieszczano również pralkę. Obecnie odchodzi się jednak od takiego planu zagospodarowania. Głównie wynika to ze zmiany podejścia do funkcji łazienki z typowo sanitarnej na relaksacyjno – wypoczynkową. Ze względu na potrzebę tworzenia łazienek reprezentacyjnych pralkę przenosi się do osobnej pralni lub w razie braku dodatkowego pomieszczenia do kuchni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *