Współczesne trendy w projektowaniu łazienek cz. 1

GUSTA UŻYTKOWNIKÓW

Nowoczesne technologie pozwalają na realizację coraz śmielszych projektów wnętrz będących jednocześnie w pełni funkcjonalnymi. Obecnie funkcjonuje kilka trendów wyznaczających sposoby na nadanie łazience charakteru i dostosowanie jej do gustu użytkowników.

ŁAZIENKA W STYLU GLAMOUR

Łazienka glamour Powoli zanikającym, choć nadal bardzo zauważalnym trendem ostatnich lat jest tworzący wrażenie przepychu barok w nowoczesnym wydaniu lub tzw. styl glamour. Pojawiał on się w realizacjach wnętrz komercyjnych oraz prywatnych we wszystkich pomieszczeniach, także łazienkach. Łazienki zaprojektowane zgodnie z tym trendem charakteryzuje przepych i chaos stylistyczny. Łączone są ze sobą stylizowane detale np. barokowe z współczesnymi meblami inspirowanymi tendencjami baroku i rokoka, ale stworzone z bardzo nowoczesnych materiałów. Mocno techniczne dotychczas oświetlenie łazienkowe przybrało w tym stylu formy nawiązujące do kandelabrów i kryształowych żyrandoli. Często w takich wnętrzach pojawiały się również elementy art deco oraz nawiązujące do arabskich wzory i kolory. Klasyczne listwy dekoracyjne na ścianach i farba zastępują tu zwykle płytki. Armatura zwykle jest stylizowana i często miedziana. Dominuje złoto, odcienie różu i czerwieni, srebro, fiolety. Wanna wolnostojąca stylizowana na pałacową balię, jest elementem przykuwającym wzrok. Wanien nie obudowuje się by bardziej nawiązać do wyobrażenia o barokowym pałacu. Styl ten stosowany jest w dużych salonach łazienkowych. Barokowe nawiązania pozwoliły wprowadzić do sterylnych łazienek tkaniny w postaci poduszek czy grubych zasłon i dywanów. Przepych szybko stał się jednak nudny i dość przewidywalny.

PRZYZWOLENIE NA KICZ

Przyzwolenie na kicz Styl glamour i pokrewne dały pewne przyzwolenie na eksperymentowanie z kiczem, przesadą. Odchodzi się już od wnętrz pełnych przepychu natomiast pozostają, niektóre dekoracyjne detale przeniesione do wnętrz minimalistycznych. Dzięki wnętrzom przeładowanym dekoracją dostrzeżono potrzebę wprowadzenia ornamentu w zimnych łazienkach i kuchniach przypominających laboratoria. Patricia Urquiola zaprojektowała dekoracyjne płytki ceramiczne Bas-relief dla firmy Mutina. Ich powierzchnia przypomina wzorzystą koronkę. Kolekcja płytek firmy Paradyż Ricoletta/Ricoletto posiada dekoracyjne złote elementy przypominające płaskorzeźby. Styl nowoczesnego baroku i jego ornamenty otrzymały nową formę i nowe miejsce. Często pojawiają się także wzory etniczne. Stanowią dekoracyjne detale dla wnętrz, ale ich wzorzystość zmieniła się w delikatniejsze i bardziej eleganckie struktury. Prezentują się one bardzo szlachetnie na tle prostych i zgeometryzowanych wnętrz łazienkowych.

ŁAZIENKI W STYLU EKO

Łazienka eko Bardzo popularny we wnętrzach jest od dłuższego czasu styl eko. W takich łazienkach królują naturalne materiały oraz wszelkie nawiązania do natury. Stosowane są tapety ze zdjęciami krajobrazów, roślin. Dominują barwy kojarzące się z naturą jak błękity, zielenie, odcienie czerwieni. Stają się akcentem dla wnętrz utrzymanych w barwach ziemi i odcieniach szarości. Pojawiają się tu głównie drewniane i kamienne umywalki i wanny. Zwraca się uwagę na oszczędzanie wody i energii. Klimat takiego wnętrza nawiązuje do pomieszczeń w Spa. Ma służyć relaksacji i wyciszeniu podczas pielęgnacji ciała. Ściany łazienek eko zwykle zdobią płyty kamienne i gresowe o bardzo dużych formatach. Podłoga najczęściej jest wyłożona drewnem jak dąb, orzech oraz gatunki egzotyczne lub płytkami imitującymi drewno. Elementy wyposażenia jak wanna czy umywalka często zrobione są z kamienia lub kompozytu, który jest cieplejszym materiałem. Do łask wraca marmur wykorzystywany w formie płyt ściennych, podłogowych, ale i jako materiał do wykonywania wanien i umywalek. Aby nawiązać do natury projektanci nie koniecznie ograniczają się do materiałów naturalnych. Firma Gore Design Co. tworzy umywalki przypominające modele skał i zróżnicowanej rzeźby terenu. Wykorzystuje się również materiały takie jak trwale skorodowane stale, szkło, mozaiki, beton. Meble łazienkowe często także powstają z kompozytów pozwalających na łatwe kształtowanie ich form.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *