Oświetlenie w łazience

Typy oświetlenia

Oświetlenie w łazience - 3 typy oświetlenia Bardzo istotnym elementem łazienki jest jej oświetlenie. Mimo niewielkiej powierzchni zastosowanie jedynie oświetlenia ogólnego nie jest wystarczające do komfortowego korzystania z łazienki. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku punktów świetlnych np. na podwieszonym suficie. Dzięki temu światło dotrze do całej powierzchni pomieszczenia. Osobnego oświetlenia wymaga lustro. Należy projektować źródła światła po obu jego stronach dzięki czemu twarz będzie najlepiej oświetlona. Dodatkowo przy lustrze powinny znajdować się gniazda elektryczne zasilające używane w łazience sprzęty jak suszarka do włosów czy lokówka. Gniazda muszą być zabezpieczone podobnie jak używane oprawy oświetleniowe. Zwolennicy naprawdę komfortowych warunków oświetlają osobnymi źródłami wannę oraz prysznic. Wymaga to jednak zastosowania odpowiednich opraw oświetleniowych pozwalających na zachowanie bezpieczeństwa.

Strefy bezpieczeństwa

Oświetlenie w łazience - 2 strefy bezpieczenstwa Według PN-IEC 60364-7-701:1999 w łazienkach wyróżnia się cztery strefy bezpieczeństwa. Aby dobrać odpowiednie oprawy należy posłużyć się stopniem szczelności IP o dwóch parametrach: X stopniu szczelności na pyły ( od 0 do 6 ) oraz Y stopniu szczelności na wilgoć ( 0 do 8 ). W przypadku łazienki zwraca się uwagę na parametr Y. Montując oświetlenie w strefie 0 szczelność opraw nie powinna być mniejsza niż IPX7. W kolejnych strefach odpowiednio stosuje się oprawy o minimalnej szczelności IPX5 dla strefy 1, IPX4 dla strefy 2 oraz IPX1 dla strefy 3.

Barwa światła

Oświetlenie w łazience - 1 barwy światła Światło o zmiennej barwie często wykorzystuje się jako gotowy element w wannach i panelach prysznicowych. Producenci proponują chromo terapię, czyli leczenie barwą. Każdy kolor inaczej wpływa na nasz nastrój i samopoczucie, stąd pomysł połączenia hydromasażu z terapią kolorem. Barwa światła wpływa na mózg kojarząc kolor z pewnym uczuciem. Woda podświetlona na czerwono będzie wydawała się cieplejsza, natomiast odcienie zieleni i błękitu sprawią, że kąpiel będzie relaksująca i chłodząca. Oświetlenie LED jest polecane w łazienkach głównie ze względu na bezpieczeństwo (napięcie 12 V). Dlatego z powodzeniem można oświetlać tzw. wężami LED np. podstawę wanny, obrzeże brodzika, dekoracyjne elementy w łazienkach. Tego typu oświetlenie również pozwala na zastosowanie nietypowej barwy światła i stworzenie ciekawego nastroju w pomieszczeniu. Ogromną zaletą stosowania różnorodnych punktów świetlnych jest możliwość tworzenia wspaniałych efektów wizualnych. Przy lustrze najlepiej sprawdza się światło zbliżone do dziennego. W pozostałych częściach łazienki barwa światła zależna jest od efektu jaki chcemy uzyskać. W małych wnętrzach warto używać zimniejszego oświetlenia, które optycznie powiększy przestrzeń. W salonach kąpielowych można podświetlić nastrojowo wannę lub użyć różnych barw np. dla zaznaczenia danych stref funkcjonalnych w łazience. Warto także dopasować oświetlenie do stylu wnętrza. Cieplejszymi barwami światła można oświetlić wnętrza stylizowane na dawne epoki lub wykończone kamieniem o naturalnej barwie. Chłodne oświetlenie znakomicie dopasuje się do wnętrz przemysłowych i minimalistycznych.

1 komentarz do “Oświetlenie w łazience

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *