Materiały wykończeniowe, ceramika i armatura sanitarna cz. 2

CERAMIKA I ARMATURA SANITARNA

Podstawowymi elementami wyposażenia łazienki są umywalka, wanna, prysznic i miska ustępowa, a wraz z nią bidet. Są one montowane w różnych konfiguracjach w zależności od ilości miejsca w pomieszczeniu, preferencji użytkowników, ilości korzystających z łazienki domowników. W przypadku młodych osób zwykle prysznic sprawdza się bardziej niż wanna ze względu na krótszy czas kąpieli oraz ważną dla młodego pokolenia ekologię. Kabiny prysznicowe proponowane przez producentów posiadają zwykle szereg funkcji adresowanych do konkretnych odbiorców. Dla osób starszych proponowane są kabiny z siedziskiem ułatwiającym samodzielne dbanie o higienę. W dużych łazienkach, z których korzystają pary zwykle umieszcza się dużą wannę wolnostojącą, miskę ustępową z bidetem oraz dwie umywalki. W bardzo małych łazienkach często mieści się jedynie mały prysznic, niewielka umywalka oraz toaleta. Dla takich powierzchni produkowane są miski ustępowe wyposażone w specjalne systemy do podmywania montowane np. w desce sedesowej. Dzięki takim rozwiązaniom nawet w bardzo niewielkiej przestrzeni jest możliwe zastosowanie nowoczesnych i wygodnych urządzeń. Do niedawna ceramika łazienkowa posiadała formę wynikającą z funkcji danych jej elementów. Rozwój wzornictwa przemysłowego sprawił, że projektanci postanowili połączyć funkcjonalność z nietypową formą oraz eksperymentować z materiałem. Kształty sferyczne, obłe, prostopadłościenne zastąpiły tradycyjne toporne i nieciekawe elementy wyposażenia łazienki. Obecnie produkuje się wanny i umywalki w całości zrobione np. z drewna lub szkła. Materiały te są oczywiście uprzednio przygotowane tak by posiadały niezbędną wytrzymałość. W zależności od stylu jaki ma panować we wnętrzu projektuje się wanny wolnostojące, narożne, brodziki, wanny z hydromasażem i ze sterowaniem koloru podświetlenia wody. Za najdroższą sprzedaną wannę uznano wolnostojącą Le Grand Queen wykonaną w całości z kamieni Caijou uznawanych za lecznicze. Została sprzedana za milion funtów w Dubaju podczas Międzynarodowego Festiwalu Biżuterii.

Materiały wykończeniowe 4 W ogromnych salonach kąpielowych pojawia się miejsce na dodatkowe sprzęty lub na nowe wykorzystanie tych, które już istnieją. Projektanci mają nowe pole do tworzenia zaskakujących rozwiązań jak poziomy prysznic Horizontal ShowerATT. Użytkownik może w nim zażywać kąpieli pod strumieniami wody leżąc, a dodatkowo zmieniając ustawienia temperatury i mocy strumieni w zależności od potrzeb na np. relaksujący lub energetyzujący.

Materiały wykończeniowe 5 Marka Cisal wprowadziła kolekcję KAWA autorstwa Karima Rashida o intensywnych barwach i obłych, organicznych kształtach.

Materiały wykończeniowe 6 Armatura łazienkowa stanowi niewielki lecz bardzo istotny detal. Dawniej w łazienkach stosowano krany i prysznice odkręcane kurkami i uchwytami. Obecnie stosuje się w umywalkach systemy wykrywania ruchu dzięki, którym szczególnie w miejscach użyteczności publicznej korzystanie z urządzeń jest higieniczne i bezpieczne. W panelach prysznicowych elementy sterowania strumieniem wody pojawiły się w specjalnej listwie montowanej zwykle na ścianie. Zastosowanie deszczownic i regulowanych natrysków oraz specjalnych napowietrzaczy pozwala zaoszczędzać wodę. Materiały wykończeniowe 7  Oprócz funkcji hydromasażu, specjalnych siedzisk czy półek kabiny prysznicowe posiadają dodatkowe funkcje jak np.: osobne ogrzewanie, generatory pary wodnej, chromoterapia, aromaterapia, dezynfekcja ozonem, a nawet bluetooth czy panel z ekranem dotykowym. Armatura łazienkowa również poza funkcjonalnym elementem stała się designerskim detalem. Pojawiają się tu projekty takich designerów jak Philippe Starck czy Patricia Urquiola , którzy stworzyli armaturę dla Axor Hansgrohe, sygnowaną ich nazwiskami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *